Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5112/030-050
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454941970 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 7b219c3f-4fb4-4a91-8d07-b8c8db300bda |
| SCIP notification number (Belgium) | 68bcac4e-78c9-485d-980e-c93c383bac4e |
| SCIP notification number (Bulgaria) | dac237a6-a47e-4ffb-9bcc-5768664386aa |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3d7bcfaa-568a-4cfb-8e2b-caf18c5cc26f |
| SCIP notification number (Denmark) | b485392b-e147-403c-a8da-5b32895195b9 |
| SCIP notification number (Finland) | 780993bc-eeb4-4686-acc7-abecc0be5a4d |
| SCIP notification number (France) | 1c32328a-f6c6-4220-aa1c-fb951d94a264 |
| SCIP notification number (Germany) | 826de79d-a113-4622-a3c7-72e86b18cca8 |
| SCIP notification number (Hungary) | b93cd041-df56-485f-90e8-f0e87b4c1f55 |
| SCIP notification number (Italy) | e3ea089f-47b5-4a28-96bb-c181ff1c8dd9 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ba7382ab-ff57-4259-9d67-3e0cd0ec2c19 |
| SCIP notification number (Poland) | 7f337797-916b-43d7-923d-23f5287a787b |
| SCIP notification number (Romania) | cdab4c66-56e0-4bb1-99fc-5aa31dadf5b4 |
| SCIP notification number (Sweden) | 0690fcf8-c1fb-4587-941c-85595769f986 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5112/030-050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.