Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5112/030-100
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454941987 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | eaa5bce9-6f8c-4383-8902-ce3d3507dcd4 |
| SCIP notification number (Belgium) | 9bd1bb59-fef5-43e2-b89e-e43d00a7e783 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 04fd4688-c1ba-4bc3-b54f-d3f69d62ed9d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 2c66d4ff-fcc9-49e6-931f-e762e5afffdf |
| SCIP notification number (Denmark) | 2d2a1bfa-2ec3-43f1-abbe-8c004a3fb152 |
| SCIP notification number (Finland) | ebbc8e0e-6f8d-4c38-b36e-ba482787e949 |
| SCIP notification number (France) | 2d5021cd-7b12-40d6-a442-484ab20078f7 |
| SCIP notification number (Germany) | 3c8e2a24-a8ca-40d3-a0f8-550baa39d490 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3a83e0ee-e90b-4662-bad2-f0543835e7b3 |
| SCIP notification number (Italy) | d37cb6c7-6e4d-4819-8670-5691a0d684ae |
| SCIP notification number (Netherlands) | 864bdbf2-3ddf-434b-9987-8c3f5237ca22 |
| SCIP notification number (Poland) | ab355d8d-236a-4dc7-9317-2608ac3b5ceb |
| SCIP notification number (Romania) | 42d348b3-855e-423d-83fa-8ea4c0a981f9 |
| SCIP notification number (Sweden) | a766d9b4-e414-4e8f-b614-a098584c9574 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5112/030-100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.