Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5112/030-015
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454941963 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | c94bd164-0b8e-41cd-8186-ac72e0d6c544 |
| SCIP notification number (Belgium) | 288dd266-c9cb-4b10-91b7-73cec23038b7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5c9edd3b-1ee8-481b-bd0f-4768d838e8c2 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 199c9458-00f2-41bc-8006-a7f2c854c17d |
| SCIP notification number (Denmark) | 26cc430f-d6cd-4f21-bb9b-9e1deb157026 |
| SCIP notification number (Finland) | de24c9a6-3b7c-42a0-b3ea-2819bf0cfa9d |
| SCIP notification number (France) | 4cd18777-7073-4234-885e-782efd963bca |
| SCIP notification number (Germany) | f97bb01f-fb95-4a1a-803a-20794470e0b3 |
| SCIP notification number (Hungary) | e0ee3d68-9345-4270-8fea-78d9e7e6ffe6 |
| SCIP notification number (Italy) | cc3b2999-0012-44f7-9ed9-e8ba79a888f6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ba3e6cbc-1be1-4e2b-aada-16a297c6fca3 |
| SCIP notification number (Poland) | 01925ff5-dd72-470d-b585-b9ef9d2b9a9a |
| SCIP notification number (Romania) | 8366a75b-8272-4613-9173-a7b7e8a6cd73 |
| SCIP notification number (Sweden) | ca8b183f-0016-4eae-b4cb-38ef72cbddf7 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5112/030-015” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.