Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5111/030-100
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 10 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M8 plug - free end |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | HU |
| GTIN | 4045454941932 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 27eac7d3-82ff-4494-802b-e15cce866d97 |
| SCIP notification number (Belgium) | 5b469b7d-bfcb-46ad-bee3-9c53b7eb7985 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 520f57e7-5317-4df6-8cb8-ba8ed4ca131a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9aa7fa3e-caa4-420e-b750-2c3f6e05e96b |
| SCIP notification number (Denmark) | 9de47f38-4a60-4f18-a818-d855123886da |
| SCIP notification number (Finland) | 69971b32-c8a4-410a-bf8a-2c2c5de13349 |
| SCIP notification number (France) | 978b530b-361e-4144-9f3b-284714cbb37a |
| SCIP notification number (Germany) | 7044906c-7dfd-48a4-b782-3b27f6b7d20f |
| SCIP notification number (Hungary) | 6609bb1f-e74a-495b-9015-f15c8741028e |
| SCIP notification number (Italy) | 22b26c15-b736-46dc-a561-06d262d93baf |
| SCIP notification number (Netherlands) | 422f8eda-f38d-4418-98cd-cf34aad9c994 |
| SCIP notification number (Poland) | cc1fd63e-312e-4ad8-aef6-1f1eaa7e40b8 |
| SCIP notification number (Romania) | bdecba1d-e967-4f4f-ba9d-d6e9be9e0af1 |
| SCIP notification number (Sweden) | a9f3941f-b551-4e9c-ad16-f0a2db7b7f8f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5111/030-100” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.