Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-3105/040-200
Short description:PUR, halogen-freeUL / CSASuitable for drag chainsSilicon- and CFC-freeHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiationHigh chemical resistanceCable used: UL l…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeUL / CSASuitable for drag chainsSilicon- and CFC-freeHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiationHigh chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Cable length | 20 m |
| PLC manufacturer | WAGO |
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Conductor resistance | ≤ 26 Ω/km |
Mechanical data
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
|---|---|
| Bending cycles | 4 Mio. |
| Drag chain capability | yes |
| Type code | Lif9YH-11YH 4x0.75 mm2 |
| Conductor configuration | Bare copper wire (40 x 0.15 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Housing material | TPU/TPU, black (~ RAL 9005) |
| Tightening torque | 1 Nm |
| Weight | 987 g |
Environmental requirements
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -30 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (static) | -30 … +80 °C |
| Protection type | IP67 |
| Pollution degree | 3/2 per IEC 60664-1 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454127015 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
| End of Sale | 2024-05-01 |
| End of Production | 2024-05-15 |
| End of Delivery | 2024-06-01 |
| End of Service and Repair | 2025-06-01 |
| Support period for security updates | 2029-07-01 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-18-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-18-01 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 8d0d8272-d344-4bbf-9774-92030dd3bd27 |
| SCIP notification number (Belgium) | 14c71ce1-16aa-4962-9fda-1d31384b248e |
| SCIP notification number (Bulgaria) | cb1e275c-c596-4782-8c41-9078742e726f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 62f20b04-7a82-466d-ab28-2c8dd1ad5fce |
| SCIP notification number (Denmark) | 4657ca7a-2d4b-46a5-beff-215cff6c2f4c |
| SCIP notification number (Finland) | 7d72dc71-3b70-4590-9655-92c961149cd9 |
| SCIP notification number (France) | 1beeec4c-8fdd-4ba9-b5bf-c1985f5742da |
| SCIP notification number (Germany) | f564717f-493a-4839-a392-94697c3a10fc |
| SCIP notification number (Hungary) | bc9a4d5f-a4d3-437c-9495-3245971c80bd |
| SCIP notification number (Italy) | 99dec03a-13e1-4893-9924-1352ee35e383 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 95ac41b8-995d-46c1-af19-7e4ed7f1e30a |
| SCIP notification number (Poland) | c0c4185a-8c16-4dff-8e58-8af01dff70b0 |
| SCIP notification number (Romania) | ba565332-727a-4c31-a938-7bdc74e819d9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 328af77a-ec40-40c0-be6b-5e08fa0f71d0 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-3105/040-200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.