Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-3106/040-002
Short description:PUR, halogen-freeUL / CSASuitable for drag chainsSilicon- and CFC-freeHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiationHigh chemical resistanceCable used: UL l…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeUL / CSASuitable for drag chainsSilicon- and CFC-freeHigh resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiationHigh chemical resistanceCable used: UL listed
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket - M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Connector interface coding (cable/adapter) 2 1 | A-coded |
| Cable length | 0.2 m |
| PLC manufacturer | WAGO |
| Operating voltage | 250 VAC/DC |
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Conductor resistance | ≤ 26 Ω/km |
Mechanical data
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
|---|---|
| Bending cycles | 4 Mio. |
| Drag chain capability | yes |
| Type code | Lif9YH-11YH 4x0.75 mm2 |
| Conductor configuration | Bare copper wire (40 x 0.15 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Housing material | TPU/TPU, black (~ RAL 9005) |
| Tightening torque | 1 Nm |
| Weight | 37.4 g |
Environmental requirements
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -30 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (static) | -30 … +80 °C |
| Protection type | IP67 |
| Pollution degree | 3/2 per IEC 60664-1 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454127022 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
| End of Sale | 2024-05-01 |
| End of Production | 2024-05-15 |
| End of Delivery | 2024-06-01 |
| End of Service and Repair | 2025-06-01 |
| Support period for security updates | 2029-07-01 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-18-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-18-01 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 37aa272e-0810-4536-8649-440468af7edf |
| SCIP notification number (Belgium) | c2ad3d89-3212-4cdd-87d6-155e0678a92e |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 99cd32c1-09bb-4066-98ca-b54c69088246 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4933c5ed-7942-4a4d-b7f4-f6aa92216cc0 |
| SCIP notification number (Denmark) | 27338e25-f61c-4bf0-a15f-468a7546df6f |
| SCIP notification number (Finland) | c02ac7c5-7682-4020-bb75-beb1b1d5fef3 |
| SCIP notification number (France) | 97a736e8-57a6-487b-8d09-5aec50641f33 |
| SCIP notification number (Germany) | eddcf08f-3c55-454a-b4c9-9f4856ad37ef |
| SCIP notification number (Hungary) | 5eb67d73-2b4a-403e-92f7-1526170634b5 |
| SCIP notification number (Italy) | 85ba4387-7e86-4218-b296-96e9b3a10396 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7ef44006-e488-4e2e-8e4a-d14230f22796 |
| SCIP notification number (Poland) | 833a7dd2-0f7c-46bb-84d7-056ed84bd57b |
| SCIP notification number (Romania) | f5114182-19d2-456b-afb7-0c348fa04033 |
| SCIP notification number (Sweden) | 8e8c9f11-a8d9-4d09-af28-f3ca03153d4e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-3106/040-002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.