Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-649
The 753-649 M-Bus Module acts as an M-Bus master, allowing M-Bus slaves to be directly connected to the WAGO I/O System 750. The Meter-Bus (M-Bus) is a fieldbus system that transmits energy consumptio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 753-649 M-Bus Module acts as an M-Bus master, allowing M-Bus slaves to be directly connected to the WAGO I/O System 750. The Meter-Bus (M-Bus) is a fieldbus system that transmits energy consumption data measured by M-Bus slaves (e.g., heat, water, electricity and gas meters), as well as all sensor and actuator types.The M-Bus master communicates with the M-Bus slaves and forms the interface between the M-Bus and the processing software. On demand, the M-Bus master reads energy consumption data via the M-Bus 2-wire line, transmitting this data to the higher-level control system for further processing or visualization. Alternatively, PLC queries can be implemented via the PLC using IEC 61131-3 function blocks or via a PC application.The M-Bus slaves are powered via the M-Bus master. The use of a separate level converter is not required. The M-Bus technology is defined in the technical standard EN 13757, which defines the communication systems for meters and their remote reading.Both signal transmission and operating status, as well as trouble-free local bus communication, are indicated via single- and multi-color LEDs.The M-Bus connection modules are short-circuit-protected.
Specification
Notes
| Note | The 753 Series Plug is included with delivery. |
|---|
Technical data
| Device-specific | Line length (overall network): up to 1000 m at 9600 baud; up to 2000 m at2400 baud; up to 6000 m at 300 baud; Master/slave distance: up to 500 m at 9600 baud; up to 1000 m at 2400 or 300 baud; M-Bus loads (max.): 40 (1.5 mA each); Overcurrent shutdown: Active current monitoring; Threshold value: approx. 120 mA; Minimum shutdown time: 500 ms |
|---|---|
| Topology | Star, tree and line topology |
| Output voltage | 23.4 … 25.2 VDC; for supplying the M-Bus slaves |
| Transmission rate | 300 Bd … 9.6 kBd (2400 baud (default setting)) |
| Transmission channels | 1, bidirectional |
| Data width | 24 bytes (mailbox 2.0 with 22-byte length) |
| Commissioning | WAGO-I/O-PRO V2.3, e!COCKPIT |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 40 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-2.5 … +5 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 130 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, E) green: local bus status, TxD, power supply status; LED (C, G) red: overcurrent, M-Bus overload; LED (F) green/yellow: RxD |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection requirement (permissible cable type) | 2-line, shielded or unshielded |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.827 MJ |
| Weight | 71.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143622127 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 80-05-7, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 2c49fa3f-c370-4f78-a9ec-8dd59f23f939 |
| SCIP notification number (Belgium) | 5853a01d-be0b-4147-a755-c9394c0dcc9f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 870e2222-2fb1-4a43-be7d-807b61db1a0a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1945fa19-7be9-4f3d-a0e7-9d36a64e2129 |
| SCIP notification number (Denmark) | 1476d81e-e5b6-472f-a557-14894913c8b4 |
| SCIP notification number (Finland) | 44beb298-3fe2-415c-bf51-3dc875ce6812 |
| SCIP notification number (France) | dc0444d2-1fbb-435e-9998-f1b82d6b6b08 |
| SCIP notification number (Germany) | 8e7a68aa-8881-43fc-b6ac-5906b603fb99 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4f96c356-8e85-4890-9c2a-ae6a33fc5b85 |
| SCIP notification number (Italy) | 968b2482-c530-48f4-a9b7-591a3157c302 |
| SCIP notification number (Netherlands) | d15af627-50f0-4856-9bd7-3945949a89c0 |
| SCIP notification number (Poland) | 30e4389f-4dc2-4b33-b594-57ad611c1802 |
| SCIP notification number (Romania) | fdd4b7a7-3fb9-448c-9718-992702636fd9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 23844637-7589-466b-a0d7-d7cd53b7b6a4 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.