Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-650
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-232-C serial interface.The interface operates in accordance with the TIA/EIA-F, CCITT V.28/DIN 66259-1 standards.The connecte…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The module’s built-in interface connects to any device equipped with an RS-232-C serial interface.The interface operates in accordance with the TIA/EIA-F, CCITT V.28/DIN 66259-1 standards.The connected device communicates directly with the control unit via the fieldbus coupler. The active communication channel works independently of the higher-level fieldbus system and allows full duplex operation up to 9600 baud.The RS-232 C interface guarantees high interference immunity via electrically isolated signals.The shield directly connects to the DIN-rail.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Device-specific | Bit skew: < 3 %; RS-232-C line length (max.): 15 m |
|---|---|
| Signal type | RS-232 |
| Transmission rate | 9.6 kBd |
| Transmission channels | 1 TxD / 1 RxD, full-duplex |
| Data width | 1 x 24-bit input/output (3-byte user data); 1 x 8-bit control/status |
| Parity | None |
| Number of data bits | 8 |
| Number of stop bits | 1 |
| Buffer | 120-byte input / 16-byte output |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 55 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, D) green: Function, TxD, RxD |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.679 MJ |
| Weight | 40 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454394639 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 43201404 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | ca4201e0-3be5-4b2b-b9cf-72159d732a47 |
| SCIP notification number (Belgium) | 16bf8c0d-3c92-412b-9d82-954f9a1d4fb1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 34654181-61ff-4ed1-86cc-28c09d1bf183 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b41bbece-21d3-41ee-aee4-5af8c4f4b045 |
| SCIP notification number (Denmark) | af4e2779-043d-4ef8-b4b4-839e02e39d26 |
| SCIP notification number (Finland) | 40bf1295-a6a8-4067-bfa9-bdc1305ef144 |
| SCIP notification number (France) | a0762480-0ba3-48f7-bb5c-92a2e561bbeb |
| SCIP notification number (Germany) | ad2fe502-c43d-4beb-8ce0-9ed76481d534 |
| SCIP notification number (Hungary) | ed199706-374d-4bd6-bbb0-f640995c8223 |
| SCIP notification number (Italy) | 8f3eb97a-a0ca-4346-bb48-08e48b12e4b6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 65b15296-f7b9-401a-a8ca-5c8943ca7307 |
| SCIP notification number (Poland) | cf440958-8b70-445e-b0a4-91888dea48ff |
| SCIP notification number (Romania) | 7e38368b-547f-4dd0-ba79-d67232887761 |
| SCIP notification number (Sweden) | 2ff304c0-29a7-4641-95ee-8788f63ea50d |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.