Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-648
The 753-648 LON FTT Module complies with the ISO/IEC 14908 standard. The 1⁄2 inch (12 mm) wide module connects LON to 750 Series Controllers and I/O Modules (e.g., BACnet, KNX, EnOcean, DALI, MODBUS)….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 753-648 LON FTT Module complies with the ISO/IEC 14908 standard. The 1⁄2 inch (12 mm) wide module connects LON to 750 Series Controllers and I/O Modules (e.g., BACnet, KNX, EnOcean, DALI, MODBUS). It is a full-fledged and flexible LON device within LonWorks FT or LP networks. The module’s network variable interface defines 249 network variables of any type and supports both LonMark objects and configuration properties. LON network interface is defined via LON Configurator. This comprehensive and easy-to-use software tool is a part of the WAGO-I/O-PRO Software. Interface representations are programmed via IEC-61131-3 and can be easily used for further applications.Fieldbus nodes are programmed via WAGO-I/O-PRO Software. WAGO provides a comprehensive IEC-61131-3 library of function blocks, simplifying the creation of complex control applications.A maximum of two modules may be connected to one controller. However, the number of modules depends on the memory required by the IEC application and the type of controller. The module is supplied via 24 V power jumper contacts.
Specification
Technical data
| Device-specific | Number of network variables: max. 254 (249 for application) |
|---|---|
| Transceiver | FTX2 |
| Topology | per LON specification |
| Number of aliases (max.) | 127 |
| Transmission rate | 0.078 Mbit/s |
| Transmission medium | Twisted pair – FTT |
| Transmission channel | 1 |
| Data width | 24-byte data |
| Commissioning | via WAGO-I/O-CHECK or WAGO-I/O-PRO V2.3 |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 30 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC; via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, B, C, E, F) green: user configuration, TxD, mailbox, LonWorks status, RxD; LED (G) red: communication/initialization phase; LED (D, H) yellow: service, service |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69 mm / 2.717 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 61.8 mm / 2.433 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.827 MJ |
| Weight | 54.8 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821475705 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 9e84adc4-d74b-46f4-9a6e-ef977e40ba4b |
| SCIP notification number (Belgium) | 815fc152-56bc-426f-b353-530260488fb1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 56a71b99-01fc-4b46-aa11-296168b8e04a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a1e2a4ac-e9f9-4e3d-9fe7-8ea7abedc6aa |
| SCIP notification number (Denmark) | 99e44f75-257f-452d-bf58-73a7024519c9 |
| SCIP notification number (Finland) | 36914e76-9f98-46a0-9fa5-ec6f308959c5 |
| SCIP notification number (France) | b52a6f58-e2ea-4d15-9083-2be837610563 |
| SCIP notification number (Germany) | 13ea95f9-8102-4136-989e-8376457f0079 |
| SCIP notification number (Hungary) | dadccc40-0259-4026-805f-041ba07ebfad |
| SCIP notification number (Italy) | 83c03e19-25ed-4538-a5a3-dc24b1bef630 |
| SCIP notification number (Netherlands) | d3a66736-3769-4257-8399-cf27e0556762 |
| SCIP notification number (Poland) | d40b0273-5dde-428b-b1c7-d69247043d45 |
| SCIP notification number (Romania) | 5c0d993e-cabb-4252-b28e-e7b03db19be9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 9e6f7b42-efc6-4fad-a66f-8ecf502a5c3d |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.