Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-647
The DALI Multi-Master (753-647) is certified according to the IEC 62386 DALI-2 standard. This manufacturer-independent protocol ensures the interoperability of DALI devices in lighting applications.Ju…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The DALI Multi-Master (753-647) is certified according to the IEC 62386 DALI-2 standard. This manufacturer-independent protocol ensures the interoperability of DALI devices in lighting applications.Just 12 mm wide, this module is used as a DALI interface in combination with WAGO’s 750 Series Controllers and Modules (e.g., BACnet, KNX, EnOcean, LON®, Modbus®).Each DALI Multi-Master supports 64 addresses for electronic control gears (ECGs) and 64 addresses for control devices (DALI multi sensors: Connection of max. 16 sensors recommended due to the cyclic transmission characteristics). Each DALI ECG can be assigned to 16 groups and 16 scenes. The DALI Multi-Master also offers 16 additional virtual groups on the DALI bus. Using the WAGO I/O System 750, DALI controllers can be seamlessly integrated into other building systems. Several DALI masters can connect to a single fieldbus node. The maximum number of modules that may be connected to a controller depends on the memory required by the application. The WAGO-I/O-PRO (CODESYS V2.3) or e!COCKPIT (based on CODESYS V3) programming software is used as the programming software for the fieldbus nodes. WAGO provides a comprehensive IEC-61131-3 library of function blocks, simplifying the creation of complex lighting applications.Alternatively, an “Easy Mode” allows lighting functions to be readily controlled without any complicated PLC programming. The comprehensive and easy-to-use WAGO DALI Configurator is available for commissioning and maintenance – it can either run as a stand-alone application or be called from the WAGO-I/O-CHECK (CODESYS V2.3) or e!COCKPIT Software (based on CODESYS V3).Two options are available to power to the DALI Multi-Master:1. Via 753-620 DALI Multi-Master DC/DC Converter for powering a single module.2. Via 787-2857 Power Supply for powering several 753-647 DALI Multi-Master Modules.
Specification
Notes
| Note | The 753 Series Plug is included with delivery. |
|---|
Technical data
| Device specification | DALI-2 Specification: DIN IEC 62386 only in conjunction with 753-620 or 787-2857 Power Supplies |
|---|---|
| Device-specific | Current consumption from DALI bus with alternative supply via DALI bus: 10 mA |
| Topology | Number of control gears/control devices (DALI): 64 control gears + 64 control devices (addressable) |
| Transmission channel | 1 |
| Data width | 24-byte data |
| Guaranteed supply current | 200 mA |
| Supply current (max.) | 250 mA |
| Supply voltage | DALI: 18 V (external) |
| Commissioning | Commissioning and programming: via WAGO-I/O-PRO V2.3 or CODESYS 3.5; Configuration: with WAGO DALI Configurator |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 85 mA |
| Isolation | 2100 VDC DALI bus/local bus |
| Indicators | LED (A-H) green/yellow/red: Easy Mode, TxD, ready for operation, 1 or 2 button operation, Full Mode, RxD, voltage present, latching function |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69 mm / 2.717 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 61.8 mm / 2.433 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.827 MJ |
| Weight | 61.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2*, *only in connection with 753-620 DC/DC Converter or 787-1007 Power Supply |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3*, *only in connection with 753-620 DC/DC Converter or 787-1007 Power Supply |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821475712 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121521 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-08 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 213eb1c4-9ed7-4749-b22e-256a7bf968fb |
| SCIP notification number (Belgium) | 2f382da1-a23d-4244-9e14-87624fb0f1fd |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 7c0c02d7-7667-43cd-9d52-56d5d772cb75 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 90479752-9e92-42b2-8a34-27a9419c6e5d |
| SCIP notification number (Denmark) | c78efd5c-36c2-4820-9e12-4c016b42179e |
| SCIP notification number (Finland) | bcdfe591-236b-46a9-ae06-835b9f6d9f8b |
| SCIP notification number (France) | c2299956-d5e5-49c7-8fff-96cdc1449b96 |
| SCIP notification number (Germany) | 2683dc8b-cc59-4163-a3cc-b2785f3aba7b |
| SCIP notification number (Hungary) | 9cb78b3b-5d4c-4307-bcc1-559590473e9d |
| SCIP notification number (Italy) | 0f8e04a5-59fe-4bd8-81a9-b5148e7a1726 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0be66433-cffe-4108-a84a-068c2f0da78e |
| SCIP notification number (Poland) | 9fe97acd-0526-41e2-b85a-639c510dd358 |
| SCIP notification number (Romania) | 1e697fdd-545c-4b9b-b780-65bea0c2984d |
| SCIP notification number (Sweden) | 0e952436-3ef8-4845-b68d-5663affeb2cc |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.