Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-646
The 753-646 KNX/EIB/TP1 Module connects to a KNX/EIB/TP1 network. This module supports two different functions: 1. Device mode: With this module, all programmable fieldbus controllers relevant for bui…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 753-646 KNX/EIB/TP1 Module connects to a KNX/EIB/TP1 network. This module supports two different functions: 1. Device mode: With this module, all programmable fieldbus controllers relevant for building automation can be connected to a KNX/TP1 network. In a KNX network, the module appears as a standard KNX device and is linked via ETS 3 Professional Commissioning Tool. The module supports a maximum of 253 communication objects with any DPTs, 254 group addresses and 254 associations. The application is programmed via WAGO‐I/O‐PRO Software. An ETS plug-in, which is included in the WAGO product database, is required so that the data from the application program can be allocated to the group addresses.2. Router mode: When the 750-849 or 750-889 KNX IP Controller is connected to the first 753-646 KNX/EIB/TP1 Module, the device can be used as a KNXnet/IP router. The module is switched to the router mode automatically. An application program is not required for operation in router mode. Additional modules that are connected to a KNX IP Controller are addressed in device mode by the application.WAGO’s 753 Series Pluggable Connector with internally bridged contacts (3/7 and 4/8) is part of the delivery.Both an external KNX power supply and ETS Professional Software are required to operate the KNX/EIB/TP1 Module.
Specification
Technical data
| Device specification | KNX/TP1 bus specification: 1.0 |
|---|---|
| Device-specific | Number of group addresses: 254; Number of communication objects: 253; Number of associations: 254 |
| Current consumption, typ. | 5 mA (KNX) |
| Transmission rate | 9.6 kBd (KNX) |
| Data width | 24 bytes |
| Supply voltage | KNX: via KNX power supply unit |
| Commissioning | WAGO-I/O-PRO V2.3 |
| Advanced diagnostics | via FbKNX_Master_646 function block (device mode) |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 25 mA |
| Isolation | 2.5 kV (rms) |
| Indicators | LED (A, C, E, H) green: router mode, data transfer, local bus, device mode, KNX bus voltage; LED (B, F, G) red: KNX programming mode, buffer overflow, internal error; LED (D) yellow: KNX data transfer |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Connection point (other) designation | Programming button; Bridge 2/6 |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69 mm / 2.717 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 61.8 mm / 2.433 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.827 MJ |
| Weight | 55.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454778033 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001604 |
| ETIM 10.0 | EC001604 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | c4a73850-53c4-4d53-8fe0-f75ac132bdbf |
| SCIP notification number (Belgium) | 5275670d-2bae-4c07-9d73-57cef6482cac |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 94a656e9-db64-4976-9e8b-110852da7f08 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e0c806f4-4fff-428d-b625-3e4545fd06bf |
| SCIP notification number (Denmark) | 486acf93-c004-4553-99b7-0067b7741d41 |
| SCIP notification number (Finland) | bd569f0c-cfc2-46e3-85c8-4d65e22ad594 |
| SCIP notification number (France) | aa90f140-7c3a-413e-9eba-c0faaf9cbcea |
| SCIP notification number (Germany) | 1143e9db-6937-490a-a5a0-8dff86fbbe66 |
| SCIP notification number (Hungary) | c4edfbc6-7c5d-4db0-9515-f5f7ebe382e7 |
| SCIP notification number (Italy) | 97801e87-e097-4c88-b142-b43d0a13ddff |
| SCIP notification number (Netherlands) | c4a4ffaa-c5b8-4074-bc50-c805f00ed673 |
| SCIP notification number (Poland) | 663ff08d-6c29-44cc-bf3a-6a1a55d773c7 |
| SCIP notification number (Romania) | d7daaa34-ef2a-49e9-b37b-811ffb0142e8 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5f5a5cde-0874-4869-883b-e7e523237bbe |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.