Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-556
This analog output module generates standard ±10 V signals.The output signal is electrically isolated and transmitted with a resolution of 12 bits.The outputs are short-circuit-protected.The internal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog output module generates standard ±10 V signals.The output signal is electrically isolated and transmitted with a resolution of 12 bits.The outputs are short-circuit-protected.The internal system supply powers the module.The output channels have one common ground potential.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of analog outputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Voltage |
| Signal type (voltage) | -10 … +10 VDC |
| Actuator connection | 2 x (2-wire) |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 5 kΩ |
| Conversion time (typ.) | 2 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Output error, deviation (max.) of the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the output range value | 0.01 %/K |
| Recovery time (typ.) | 0.3 ms |
| Linearity | ±10 mV |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 65 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AO 1, AO 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.653 MJ |
| Weight | 41.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454496166 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101505 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | c87b26b1-f454-48fe-887c-9568cd5e97fe |
| SCIP notification number (Belgium) | 68df95d0-c772-416c-a020-31b479078c4d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 45df005e-a97c-482a-bced-59ddcb29aa4e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4c532f1b-0174-4036-b1fc-33a1e2b3f7fc |
| SCIP notification number (Denmark) | dd856d1e-3c2d-4412-995e-db0226f31447 |
| SCIP notification number (Finland) | 13acc5dd-5e38-4a1b-a8bf-75749869044a |
| SCIP notification number (France) | 0d5b03bb-72c4-4d6f-a963-b5dcb71adc7e |
| SCIP notification number (Germany) | 15c8c5b6-5e67-439a-b523-9f00b05c6840 |
| SCIP notification number (Hungary) | eb5117a0-1793-4b87-bd04-670b3d1eeefa |
| SCIP notification number (Italy) | 99caadfe-5710-4bd3-9bad-346cde067854 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 96286479-098e-459f-aaea-854bc4664984 |
| SCIP notification number (Poland) | 84c57639-bfb9-4fc5-a413-29f52c7a6363 |
| SCIP notification number (Romania) | 193c8040-5dc6-458b-92d8-c9e1900ed6a1 |
| SCIP notification number (Sweden) | ea46dbda-1386-49f5-ab97-f52d05078e2c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-556” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.