Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-557
This analog output module generates standard ±10 V signals.The output signal is electrically isolated and transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The modu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog output module generates standard ±10 V signals.The output signal is electrically isolated and transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The module’s output channels have a common ground potential.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of analog outputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Voltage |
| Signal type (voltage) | -10 … +10 VDC |
| Actuator connection | 4 x (2-wire) |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Data width | 4 x 16-bit data; 4 x 8-bit control/status (optional) |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 5 kΩ |
| Conversion time (typ.) | 10 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Output error, deviation (max.) of the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the output range value | 0.01 %/K |
| Recovery time (typ.) | 100 ms |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 125 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A) green: function; LED (B) red: Error |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.935 MJ |
| Weight | 42 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454475468 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101505 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 598f2d86-ab39-46db-bc08-0c9551b6bca5 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4ba6a313-226a-404c-bdb9-dc4bd454ff56 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d6088e39-d9ab-4e45-a34b-44fdc9394c22 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | c6113515-59f2-48cf-aae0-9c70d744cfdf |
| SCIP notification number (Denmark) | 4641e407-7852-48a4-ac07-208eea71068b |
| SCIP notification number (Finland) | 97558fb9-2c3c-460e-a286-2f6ce77b2ac3 |
| SCIP notification number (France) | de5ce9e4-0627-4024-9d36-3c8c5bd8f01b |
| SCIP notification number (Germany) | df4916bb-60f7-41b7-8a0a-d4471a19b102 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3f265aee-6874-4358-bb9e-a5521fc411ad |
| SCIP notification number (Italy) | a02a495c-6fbd-4e7f-a5b8-adbdd1cc082f |
| SCIP notification number (Netherlands) | 30115ef5-1658-4e01-a7b6-106c40bea306 |
| SCIP notification number (Poland) | 998f7438-7b18-4f9b-9f50-719a0fcea784 |
| SCIP notification number (Romania) | 34e84669-af21-4a92-a3b8-8d9eabe4f3b0 |
| SCIP notification number (Sweden) | efeff61a-2a4a-4f6e-8b07-a37203688622 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-557” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.