Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-550
This analog output module generates standard 0–10 V signals.The output signal is electrically isolated and transmitted with a resolution of 12 bits.The outputs are short-circuit-protected.The internal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog output module generates standard 0–10 V signals.The output signal is electrically isolated and transmitted with a resolution of 12 bits.The outputs are short-circuit-protected.The internal system supply powers the module.The output channels have one common ground potential.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of analog outputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Voltage |
| Signal type (voltage) | 0 … 10 VDC |
| Actuator connection | 2 x (2-wire) |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Load impedance (voltage output) | ≥ 5 kΩ |
| Conversion time (typ.) | 2 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Output error, deviation (max.) of the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the output range value | 0.01 %/K |
| Recovery time (typ.) | 0.3 ms |
| Linearity | ±10 mV |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 65 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AO 1, AO 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.653 MJ |
| Weight | 41 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454394578 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101505 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 3d216412-ec3b-40a7-9c38-175244ad39b3 |
| SCIP notification number (Belgium) | a043ea83-e345-46a5-a789-7c2b7e3d7936 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f25f050e-0199-41c8-b1e9-dde8052997ba |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e30e94e7-37af-4bc5-b900-35bc0cf2c209 |
| SCIP notification number (Denmark) | a4522421-0cda-44f7-b4ac-6c1ec2b2af14 |
| SCIP notification number (Finland) | 8acf8dec-23ec-414b-aa75-b6f9b8d03ca9 |
| SCIP notification number (France) | d4502d26-b8a2-410c-8284-f58b6135daee |
| SCIP notification number (Germany) | a6f4bad6-fd00-4edc-bd91-81b9dbbd1bd1 |
| SCIP notification number (Hungary) | cf685030-900c-45ab-ae86-8ba83afe8a6d |
| SCIP notification number (Italy) | ce0ce3d9-79c5-4c23-8732-5c147a209674 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6bdcaf3f-3d5a-4984-b373-dc48da7f7fdb |
| SCIP notification number (Poland) | 8791bbc5-3584-48d2-ab0a-5c631ff94614 |
| SCIP notification number (Romania) | ff160216-1152-4016-9762-46a98719cab3 |
| SCIP notification number (Sweden) | 6c8c419d-2f3e-4833-93dd-1cc5c23e4b66 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-550” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.