Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-552
This analog output module generates standard 0–20 mA signals.The output signal is electrically isolated and transmitted with a resolution of 12 bits.Power is derived from the field side.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog output module generates standard 0–20 mA signals.The output signal is electrically isolated and transmitted with a resolution of 12 bits.Power is derived from the field side.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of analog outputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 0 … 20 mADC |
| Actuator connection | 2 x (2-wire) |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Data width | 2 x 16-bit data; 2 x 8-bit control/status (optional) |
| Load impedance (current output) | ≤ 600 Ω |
| Conversion time (typ.) | 2 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Output error, deviation (max.) of the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the output range value | 0.01 %/K |
| Linearity | ±10 µA |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 70 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Function AO 1, AO 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.649 MJ |
| Weight | 44.1 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454394585 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101505 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | e7166573-d153-4adf-a1ed-82f7cee55d6b |
| SCIP notification number (Belgium) | 122fcc2a-a70a-40a1-bbc0-7035215688ec |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ca7d2337-83c8-42d0-8b1f-025392e4765c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8ba51b3f-3be9-484e-952b-5bff0bc9ad92 |
| SCIP notification number (Denmark) | b253ef29-6f40-43d3-8fa7-633690b73101 |
| SCIP notification number (Finland) | 33b97871-63fc-4f8f-8b03-16b19a00ac29 |
| SCIP notification number (France) | 554632d1-d464-4c63-bf25-1a0134c2b57c |
| SCIP notification number (Germany) | 65ba696b-80e8-4c5d-b2a6-6077eed1edf5 |
| SCIP notification number (Hungary) | af34e123-11d9-4872-b5eb-30798ef573ee |
| SCIP notification number (Italy) | 0c7d4aaf-c775-4b5c-9f65-2bf2b4390b9b |
| SCIP notification number (Netherlands) | f57f4a4b-ffe2-4109-ad3c-373dbfa0eb75 |
| SCIP notification number (Poland) | 1649000e-80f3-4d9d-9861-2529175d462d |
| SCIP notification number (Romania) | 71dafaf0-0fd5-4a65-a8de-faca4ba7b825 |
| SCIP notification number (Sweden) | a26d4d08-1c2f-40d3-8f4f-343d14d6cba2 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-552” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.