Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-540
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.The module has four output channels and eight actuators may be connected to it.The signal sta…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.The module has four output channels and eight actuators may be connected to it.The signal state of the outputs is shown by an LED.Field and system levels are electrically isolated.Notice: An additional supply module must be added for 120 (230)Â VAC supply!
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital outputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 5 … 250 VAC |
| Actuator connection | 4 x (2-wire) |
| Output characteristic | high-side switching |
| Output current per channel | 0.25 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Load type | Resistive, inductive |
| Short-circuit current | max. 10 A (16 ms) |
| ON voltage difference L-DO (max.) | 1.2 V |
| Pull-in time (max.) | 10 ms |
| Drop-out time (max.) | 10 ms |
| Protection against incorrect wiring | Overvoltage protection (275 V) via varistor |
| Output data width (internal) max. | 4 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 18 mA |
| Supply voltage (field) | 230 VAC; via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Indicators | LED (A-D) green: Status DO 1 … DO 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|---|
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (outputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Output |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.682 MJ |
| Weight | 41.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454670153 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 9c4d956d-dd95-4511-9de9-d02d31b8beb1 |
| SCIP notification number (Belgium) | 83078a96-630a-4175-a394-fb7822b003be |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2eef6ca0-c285-4869-ba3f-eab03e117b40 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ec4fcba6-5847-48da-b0ba-057c6addf434 |
| SCIP notification number (Denmark) | 29d82d92-fe3c-4b4f-b124-8cffd6421d71 |
| SCIP notification number (Finland) | 502d868b-67c8-4f8e-9872-cb521e663447 |
| SCIP notification number (France) | f3a03125-4294-4559-aac8-c9678c87dbf9 |
| SCIP notification number (Germany) | 0836dc52-7130-44c0-a104-464335365f54 |
| SCIP notification number (Hungary) | e325d3e2-f170-4a2f-8d21-ad2d8d5e2e5b |
| SCIP notification number (Italy) | 60d2c8ef-08f8-4e88-8a6e-95df45b10a74 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6c18dc69-9cf1-4fd1-91da-06f93a66a119 |
| SCIP notification number (Poland) | f6c2f8f1-5c6a-4db7-b0db-80a8105857af |
| SCIP notification number (Romania) | ef605e0d-d71d-4aed-9701-38cce88f5354 |
| SCIP notification number (Sweden) | be7a4de5-c5e9-4980-a8f8-fca6bc429964 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-540” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.