Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-9004
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; Redundancy module for control inputs; in mounting carrier 704-9004
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; Pluggable connector per DIN 41651; Male connector; 20-pole; Redundancy module for control inputs; in mounting carrier 704-9004
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 16-channel digital input |
|---|---|
| Nominal operating voltage | 24 VDC |
| Limiting continuous current | 1 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41651; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 20 |
| Connection type | System |
Connection data - Connection 2
| Pole number | 20 |
|---|
Connection data - Connection 3
| Pole number | 20 |
|---|
Physical data
| Width | 45 mm / 1.771 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.345 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 45 mm / 1.771 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 0.717 MJ |
|---|---|
| Weight | 53.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143982658 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-9004” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.