Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-8033
Interface module for system wiring; with solder pin; Male connector; 25-pole; 8-channel analog input or output; with disconnect terminal block; in mounting carrier 704-8033
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; with solder pin; Male connector; 25-pole; 8-channel analog input or output; with disconnect terminal block; in mounting carrier 704-8033
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 8-channel analog input or output |
|---|---|
| Circuit type | 2-wire connection |
| Operating voltage | ≤ 48 VDC |
| Limiting continuous current | 1 A |
| Internal fuse | No |
| Specialty functions | With disconnect/test terminal blocks |
Safety and protection
| Rated voltage | 50 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 313-5BE01-0AB0, 6ES7 313-5BG04-0AB0, 6ES7 314-6BF01-0AB0, 6ES7 314-6BG03-0AB0, 6ES7 314-6CF01-0AB0, 6ES7 314-6CG03-0AB0 |
|---|---|
| Siemens S7-1500 | 6ES7 511-1CK00-0AB0, 6ES7 512-1CK00-0AB0 |
Compatibility - Schneider
| Schneider TSX | TSX AEY 420, TSX AEY 800, TSX AEY 810, TSX AEY 1600, TSX ASY 800 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | D-subminiature male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 25 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 17 |
| Connection type | Field |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Connection data - Connection 3
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
|---|
Physical data
| Width | 90 mm / 3.543 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 46 mm / 1.811 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 2.344 MJ |
|---|---|
| Weight | 140.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143982726 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | d6d91cdb-d0af-49f6-bb20-065af49a99f9 |
| SCIP notification number (Belgium) | f64b3ad2-e2e5-4831-9de8-7013d53aef38 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 35d94ea5-1bb3-4ba1-9e15-8bb0ed6c7b26 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 151f3878-ce63-45fb-ace1-98081106165e |
| SCIP notification number (Denmark) | b965699d-7430-4469-81b2-71acf21b1443 |
| SCIP notification number (Finland) | 290d32fa-a2f9-489e-b447-8324dbf59ca6 |
| SCIP notification number (France) | 15415ab4-79e6-4ed6-a15b-401b2fc18c6d |
| SCIP notification number (Germany) | cdf58422-fddd-4cc0-bc6b-2b8aa888a4de |
| SCIP notification number (Hungary) | 4069bf73-032c-4b49-947b-1727f5ddac00 |
| SCIP notification number (Italy) | 2a302e1a-cda3-4532-8caf-28d8da6e2300 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 2e3185b6-2d42-47b2-b71b-e7e436d3b078 |
| SCIP notification number (Poland) | d429fcac-288f-4c2e-8314-206e26edca20 |
| SCIP notification number (Romania) | 752a3a57-3452-449d-9857-6bb77055b60f |
| SCIP notification number (Sweden) | 2ad795ac-3dc2-4720-95b2-deb776bb2fab |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-8033” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.