Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-710
Interface module; HD-Sub-D; Male connector; 62-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection; 2,50 mm² 289-710
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; HD-Sub-D; Male connector; 62-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection; 2,50 mm² 289-710
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 125 VAC/VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1 A |
| Contact resistance (max.) | 15 mΩ |
| Specialty functions | with shield connection |
Safety and protection
| Rated voltage | 125 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Performance level | 3 / 50 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | HD D-sub male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 62 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (triple-deck) |
|---|---|
| Pole number | 64 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 737 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 62 mm / 2.441 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62 mm / 2.441 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 1.151 MJ |
| Weight | 170.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 4 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332817202 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 008238af-7e58-409b-a80f-1d465ad920f9 |
| SCIP notification number (Belgium) | 41b525f5-0928-4d5d-a4af-da18e543a037 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 38839f4f-a31f-407d-8738-c3eeac1a8d87 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e326402f-f3fb-46ab-83ea-aca01d3ebcf3 |
| SCIP notification number (Denmark) | 49121548-7b27-48bf-a2e3-e1d6c93e469b |
| SCIP notification number (Finland) | ce7fd2c5-4a29-4c22-89dd-a6f575590b05 |
| SCIP notification number (France) | f1a581ef-1f7a-4179-8006-d04fa2e77e4a |
| SCIP notification number (Germany) | 220fb34a-b523-4db3-b4d4-22140de252f2 |
| SCIP notification number (Hungary) | c777e863-b321-445b-9d02-4ed2af5b8186 |
| SCIP notification number (Italy) | eacaaaa2-5393-490b-bcd7-26707cae2c1b |
| SCIP notification number (Netherlands) | ff6511c9-72db-475f-a6df-3efaf96e36f1 |
| SCIP notification number (Poland) | a9a9a2e8-13f0-45d0-ae91-df17105702ad |
| SCIP notification number (Romania) | 4daef53c-1d5b-4d7a-9a2e-ca477024ae22 |
| SCIP notification number (Sweden) | 64e4a169-dbd3-4304-a6da-e0573cfda631 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-710” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.