Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-713
Interface module; HD-Sub-D; Female connector; 15-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection 289-713
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; HD-Sub-D; Female connector; 15-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection 289-713
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 125 VAC/VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1 A |
| Contact resistance (max.) | 15 mΩ |
| Specialty functions | With shield connection |
Safety and protection
| Rated voltage | 125 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Performance level | 3 / 50 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | HD D-sub female connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 15 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (triple-deck) |
|---|---|
| Pole number | 15 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 737 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 35 mm / 1.378 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62 mm / 2.441 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 0.579 MJ |
| Weight | 59.1 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 8 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821087144 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | c95a6f35-b2f0-47c4-a664-b3658bc08d13 |
| SCIP notification number (Belgium) | 2a9229a8-3889-46a7-87b1-e3ba0d6ac5f6 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d08853aa-4229-4edf-8280-af07da99eceb |
| SCIP notification number (Czech Republic) | b17f1923-3358-4c55-840e-a48d229ac76c |
| SCIP notification number (Denmark) | 28c155d8-2797-4a3a-ac6b-2a5986aed160 |
| SCIP notification number (Finland) | dadd0681-3673-4584-8799-753fa0555da8 |
| SCIP notification number (France) | 6175f76e-40b9-4a7c-bff2-898bede16ef2 |
| SCIP notification number (Germany) | ef908b12-8079-498d-9541-2814979bdaef |
| SCIP notification number (Hungary) | 71ee567f-fb3e-4fd9-891b-01ea7c459ff1 |
| SCIP notification number (Italy) | a5ed5c4e-425d-4510-ad67-b5b94f458fa2 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f7d0b08b-9682-4811-9ef7-d530bf6cdee9 |
| SCIP notification number (Poland) | 25cb850a-9883-44c7-a15e-83e1390785e5 |
| SCIP notification number (Romania) | fe30f22a-169c-4850-af30-bcb1b4f8cd0a |
| SCIP notification number (Sweden) | ea67cc89-9a63-4991-beb8-12dfd1fe9d6f |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-713” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.