Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-137
Test plug module; without locking device; modular; for 2-conductor terminal blocks; gray 249-137
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug module; without locking device; modular; for 2-conductor terminal blocks; gray 249-137
Specification
Notes
| Safety Information | Middle pressure, 2.2 N per pole |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Maximum test voltage (touch contact): 48 V (test pins are not touch-proof) |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Maximum test current (touch contact): 0.5 AMaximum test current: 6 A (if the test pins are securely connected in the clamping units) |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 500 V |
|---|---|
| Test current | 0.5 A |
Physical data
| Width | 7 mm / 0.276 inches |
|---|---|
| Height | 12 mm / 0.472 inches |
| Depth | 25.1 mm / 0.988 inches |
| Module width | 7 mm / 0.276 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.02 MJ |
| Weight | 1.1 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821868927 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | b33b9467-f8a9-4db1-8165-6cd5fb8cd0db |
| SCIP notification number (Belgium) | 05110c70-61f2-4a46-a617-6ad896e58ea6 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 7b2ad740-6ca4-4a69-b244-29722f7d0c36 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 56de8b48-47b8-483a-9a8a-df9f7f5ac2cc |
| SCIP notification number (Denmark) | 5d07a681-1d3a-472c-b8ad-0c2e8d9305ac |
| SCIP notification number (Finland) | d437dea4-6dee-483d-9d9a-f7e14313af28 |
| SCIP notification number (France) | 186967e1-a093-417a-8fa5-6daa86e69ff0 |
| SCIP notification number (Germany) | d7e004af-aed2-4025-ab4d-8e778d2f5475 |
| SCIP notification number (Hungary) | 34f3bcbf-7a65-48e9-91e6-0460b9b55e2a |
| SCIP notification number (Italy) | b52ed689-b804-4dd6-b0c2-2bcfbb641335 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6c2ccd93-80d1-4d52-813e-8cfe40149b93 |
| SCIP notification number (Poland) | e47b79b1-79d0-4745-adad-465a33a1bea4 |
| SCIP notification number (Romania) | 85c103c2-76c2-4099-a44a-23e2eb569291 |
| SCIP notification number (Sweden) | 46e07948-bab3-4bc9-9223-a30d0c2d8f84 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-137” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.