Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-136
Test plug module; without locking device; modular; for 2-conductor terminal blocks; gray 249-136
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug module; without locking device; modular; for 2-conductor terminal blocks; gray 249-136
Specification
Notes
| Safety Information | Middle pressure, 2.2 N per pole |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Maximum test voltage (touch contact): 48 V (test pins are not touch-proof) |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Maximum test current (touch contact): 0.5 AMaximum test current: 6 A (if the test pins are securely connected in the clamping units) |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 400 V |
|---|---|
| Test current | 0.5 A |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 12 mm / 0.472 inches |
| Depth | 25.1 mm / 0.988 inches |
| Module width | 6 mm / 0.236 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.018 MJ |
| Weight | 1.2 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454335953 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | b0e1dd8d-fb89-4e70-85a2-85bf818c9ec6 |
| SCIP notification number (Belgium) | ec457443-2558-41dc-900b-f19efd86d49b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e6ae450f-f296-407f-8fbf-903779a9795a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 876369e4-ada3-4cd3-8677-cd49b06e8a54 |
| SCIP notification number (Denmark) | cf134109-fd54-408c-bef8-d4e61713201a |
| SCIP notification number (Finland) | dd295e68-7240-480c-adce-01131b10979a |
| SCIP notification number (France) | 4be5b798-ada1-4729-b976-6fc99e16dae4 |
| SCIP notification number (Germany) | bc0b436d-1e1c-40b0-92e0-3b3d0eaf5066 |
| SCIP notification number (Hungary) | f684f1f2-126d-490e-b7c4-35c8af69a88f |
| SCIP notification number (Italy) | 8534f5b4-70fe-4c8d-bd0d-fbd846a7fd6b |
| SCIP notification number (Netherlands) | cdbca3e9-33ad-4929-92d9-f5695a84d4dd |
| SCIP notification number (Poland) | 18e1ea41-89a7-4263-8584-eb0689b2c08e |
| SCIP notification number (Romania) | 29b5e961-8d8f-4cbc-9734-18002dfbae28 |
| SCIP notification number (Sweden) | 8180e40f-b14b-49d8-88a4-a7bab9cea884 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-136” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.