Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-138
Test plug module; without locking device; modular; for 4-conductor terminal blocks; gray 249-138
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug module; without locking device; modular; for 4-conductor terminal blocks; gray 249-138
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Maximum test voltage (touch contact): 48 V (test pins are not touch-proof) |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Maximum test current (touch contact): 0.5 AMaximum test current: 6 A (if the test pins are securely connected in the clamping units) |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 500 V |
|---|---|
| Test current | 0.5 A |
Physical data
| Width | 8 mm / 0.315 inches |
|---|---|
| Height | 12 mm / 0.472 inches |
| Depth | 25.1 mm / 0.988 inches |
| Module width | 8 mm / 0.315 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.022 MJ |
| Weight | 1.3 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454359973 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 49b6921b-e745-4d6a-8ddb-6b3f340417a1 |
| SCIP notification number (Belgium) | 50c873aa-ce13-4e30-ab4e-9adb59d94ded |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c516e619-ab32-4af6-940d-597525c3081d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 0865b9d0-1564-4972-816f-d53032665ef1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 7bc54153-d8e9-452c-9d7a-687d508ee438 |
| SCIP notification number (Finland) | 6be4f7a4-129f-484a-a4b0-103da2af6b83 |
| SCIP notification number (France) | 0bd316cb-03d1-4234-bcf8-45f5572ec581 |
| SCIP notification number (Germany) | 6f2ba8d9-c1e3-4349-afac-95220f391089 |
| SCIP notification number (Hungary) | 4af9e7b7-693d-402c-a686-b557b400b255 |
| SCIP notification number (Italy) | 17fe9b05-3091-4a41-8cdf-4ed7e1c170fe |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1bf7fd6f-5723-455d-824b-90caf37ff4aa |
| SCIP notification number (Poland) | 3df95b8e-68af-4906-8d33-889a86169935 |
| SCIP notification number (Romania) | 9dbfa58c-c2e9-47aa-98d1-3fc3489cff4e |
| SCIP notification number (Sweden) | ade9cabc-dde1-4c62-b145-15b12ab45ec9 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-138” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.