Fast delivery within 72 Hours
Wago 249-135
Test plug module; without locking device; modular; for 2-conductor terminal blocks; gray 249-135
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Test plug module; without locking device; modular; for 2-conductor terminal blocks; gray 249-135
Specification
Notes
| Safety Information | Middle pressure, 2.2 N per pole |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Maximum test voltage (touch contact): 48 V (test pins are not touch-proof) |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings (note) | Maximum test current (touch contact): 0.5 AMaximum test current: 6 A (if the test pins are securely connected in the clamping units) |
|---|
Electrical data - General information
| Test voltage | 250 V |
|---|---|
| Test current | 0.5 A |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 12 mm / 0.472 inches |
| Depth | 25.1 mm / 0.988 inches |
| Module width | 5 mm / 0.197 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.016 MJ |
| Weight | 1.1 g |
Commercial data
| Product Group | 2 (Terminal Block Accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454620653 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-48 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-48 |
| ETIM 9.0 | EC002555 |
| ETIM 10.0 | EC002555 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 5e27976c-2308-4987-a3e6-71e5dd95e7e3 |
| SCIP notification number (Belgium) | 75f0f8a5-731a-4c49-918e-50613bd76b62 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1413fe7d-e7a6-4da3-9c93-658b81149295 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e7692d23-2c0b-4bfa-a29d-33d219de35b7 |
| SCIP notification number (Denmark) | e52a1c29-2320-4af7-82c2-1f125cb9780d |
| SCIP notification number (Finland) | 4a6adb3f-620e-4b54-8c4a-186d9f152086 |
| SCIP notification number (France) | f9e0193d-6591-42b2-93a3-dec34553ebf1 |
| SCIP notification number (Germany) | a8082bb8-d64d-4ff3-9a36-89fb1dcc9589 |
| SCIP notification number (Hungary) | dae059c8-fe0f-4b36-a5a2-ad089d9c35db |
| SCIP notification number (Italy) | b9bc0cbf-c5af-4913-828e-abd8619396cb |
| SCIP notification number (Netherlands) | fa662b17-ab01-41d4-93f1-0d41d4313519 |
| SCIP notification number (Poland) | c9550a73-223c-4e9d-a635-d0d604a714c0 |
| SCIP notification number (Romania) | 26913252-c7b2-4d1c-aa8c-65a117ad545b |
| SCIP notification number (Sweden) | 07ab7ecd-46c0-46b2-b916-96cf164fbaa9 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 249-135” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.