Fast delivery within 72 Hours
Wago 2273-500/995-002
Montagematerial Serie 2273, orangeDas Montagematerial (Artikelnummer 2273-500/995-002) ermöglicht eine fehlerfreie Elektroinstallation.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Montagematerial Serie 2273, orangeDas Montagematerial (Artikelnummer 2273-500/995-002) ermöglicht eine fehlerfreie Elektroinstallation.
Specification
Notes
| Note | One single carrier can hold up to 24 clamping units in a very narrow space. Previously, this was only possible using rail-mount terminal blocks.Additional benefits:Mount carrier onto DIN-35 rail or via screws – easily and quicklyAccommodate three 2.5 mm² (12 AWG) 2273 Series Connectors in a single carrierEasily exchange connectorsLarge marking area for self-adhesive marking strips or for direct marking with permanent felt-tip pen |
|---|
Physical data
| Width | 18.5 mm / 0.728 inches |
|---|---|
| Height | 72.5 mm / 2.854 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 21.5 mm / 0.846 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail, Screw mount |
|---|---|
| Suitable | for single- and double-row connectors (2273 Series) |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.31 MJ |
| Weight | 10.3 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 24 (2) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Blister foil |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966002058 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2273-500/995-002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.