Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9050
The KL9050 coupler terminal replaces the Bus Coupler on a Bus Terminal block. The KL9050 is the counterpart to the KL9020. The S(F)TP cable (shielded twisted pair) is plugged into the upper socket, pr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9050 coupler terminal replaces the Bus Coupler on a Bus Terminal block. The KL9050 is the counterpart to the KL9020. The S(F)TP cable (shielded twisted pair) is plugged into the upper socket, providing the logical connection to the Bus Coupler. The
Specification
| Number Of Bus Terminals | 64 |
|---|---|
| Current Load | ≤ 10 A |
| Power Led | green |
| Defect Led | – |
| Type/Number Of Peripheral Signals | Bus Coupler dependency |
| Distance Between Stations | max. 5 m between KL9050 and KL9050 |
| Bus Interface | 2 x RJ45 socket (input + output) |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Current | 70 mA + (total K-bus current)/4, 200 mA max. |
| Starting Current | 2.5 x continuous current |
| Current Supply K Bus | up to 400 mA |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage/fieldbus) |
| Shield Connection | – |
| Electrical Connection To Din Rail | – |
| Special Features | coupler terminal for K-bus extension (max. 64 Bus Terminals) |
| Weight | approx. 75 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.