Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9070
The KL9070 shield terminal provides eight terminal points with the potential of the mounting rail and enables the screening to be picked up without further modular terminal blocks or wiring. With its…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9070 shield terminal provides eight terminal points with the potential of the mounting rail and enables the screening to be picked up without further modular terminal blocks or wiring. With its internal seamless copper surface, the KL9070 offers
Specification
| Current Load | ≤ 10 A |
|---|---|
| Integrated Fine Wire Fuse | – |
| Power Led | – |
| Defect Led | – |
| Diagnostics | – |
| Current Consumption K Bus | – |
| Nominal Voltage | ≤ 60 V |
| Electrical Isolation | yes |
| Reported To K Bus | – |
| Shield Connection | 8 x |
| Renewed Infeed | – |
| Connection Facility To Additional Power Contact | no |
| K Bus, Looped Through | yes |
| Bit Width In The Process Image | |
| Electrical Connection To Din Rail | yes |
| Housing Width | 12Â mm |
| Special Features | dissipation of EMC interference via large copper surfaces on the DIN rail |
| Weight | approx. 50 g |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals With Power Contact | yes, left without PE |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals Without Power Contact | yes |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9070” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.