Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9020
The KL9020 is attached to the end of the Bus Terminal block in the same way as the standard terminal KL9010 and terminates the terminal block. The KL9020 enables the connection of an Ethernet cable wi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9020 is attached to the end of the Bus Terminal block in the same way as the standard terminal KL9010 and terminates the terminal block. The KL9020 enables the connection of an Ethernet cable with a RJ45 plug. The K-bus signals are converted to
Specification
| Current Load | – |
|---|---|
| Power Led | – |
| Defect Led | – |
| Type/Number Of Peripheral Signals | Bus Coupler dependency |
| Max. Number Of Bytes Fieldbus | Bus Coupler dependency |
| Distance Between Stations | max. 5 m between KL9020 and KL9050 |
| Bus Interface | 1 x RJ45 socket |
| Starting Current | – |
| Current Consumption K Bus | typ. 70 mA |
| Current Supply K Bus | – |
| Power Contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Nominal Voltage | – |
| Electrical Isolation | 500 V (power contact/supply voltage/K-bus) |
| Shield Connection | – |
| Electrical Connection To Din Rail | – |
| Configuration | none, automatic |
| Special Features | end terminal for K-bus extension, up to 31Â KL9050 |
| Weight | approx. 45 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9020” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.