Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL8519
The KL8519 is a 16-channel digital input signal module. 16 digital inputs can be connected, which indicate their status via LEDs and transmit the data to the controller. The LEDs are bicolor LEDs in t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL8519 is a 16-channel digital input signal module. 16 digital inputs can be connected, which indicate their status via LEDs and transmit the data to the controller. The LEDs are bicolor LEDs in the colors red and green and can be parameterized
Specification
| Number Of Inputs | 16 |
|---|---|
| Input Filter | 3.0 ms |
| Signal Voltage | – |
| Resolution | – |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Current Consumption K Bus | 50 mA |
| Power Supply | 24 V connection |
| Bus Interface | K-bus connection IN/OUT |
| I/O Connection | flat-ribbon cable connection, 20-pin, shielded |
| Diagnostics Led | bicolor LEDs, green and red |
| Weight | approx. 150 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL8519” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.