Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL8524
The KL8524 is a 4 x 2-channel digital output module, equipped with two switches. The first is for switching between manual and automatic operation, while the second is used to set a 2-stage output. It…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL8524 is a 4 x 2-channel digital output module, equipped with two switches. The first is for switching between manual and automatic operation, while the second is used to set a 2-stage output. It is possible to specify when and how the two outputs
Specification
| Number Of Outputs | 2 x 4 |
|---|---|
| Output Current | 0.5 A (∑ 2 A) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Current Consumption K Bus | 40 mA |
| Power Supply | 24 V connection |
| Bus Interface | K-bus connection IN/OUT |
| I/O Connection | flat-ribbon cable connection, 20-pin, shielded |
| Switch Settings | auto/manual, mode 0/1/2 |
| Diagnostics Led | bicolor LEDs, green and yellow |
| Special Features | State of the switch can be read by the controller. |
| Weight | approx. 160 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL8524” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.