Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL8500
The KL8500 from the manual operating module series serves as a placeholder for other KL85xx modules and is an electrically functionless unit. The placeholder module can be used, for example, to avoid…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL8500 from the manual operating module series serves as a placeholder for other KL85xx modules and is an electrically functionless unit. The placeholder module can be used, for example, to avoid the necessity for further mechanical work on the
Specification
| Number Of Inputs | |
|---|---|
| Bus Interface | – |
| I/O Connection | – |
| Diagnostics Led | no |
| Weight | approx. 90 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL8500” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.