Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL6904
TwinSAFE enables networks with up to 1,024 TwinSAFE devices. The KL6904 TwinSAFE logic Bus Terminal can establish 15 connections (TwinSAFE connection). Multiple logic terminals are cascadable within a…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
TwinSAFE enables networks with up to 1,024 TwinSAFE devices. The KL6904 TwinSAFE logic Bus Terminal can establish 15 connections (TwinSAFE connection). Multiple logic terminals are cascadable within a network. The Bus Terminal features certified safety
Specification
| Connection Technology | 2-wire |
|---|---|
| Specification | link unit between safe input and output signals |
| Number Of Outputs | 4 |
| Max. Output Current | 0.5 A/20 mA min. (per channel) |
| Protocol | TwinSAFE/Safety over EtherCAT |
| Cycle Time | 4…100 ms |
| Fault Response Time | ≤ watchdog time (parameterizable) |
| Current Consumption Power Contacts | load-dependent |
| Current Consumption K Bus | max. 250 mA |
| Installation Position | horizontal |
| Safety Standard | DIN EN ISO 13849-1:2008 (Cat. 4, PL e) and EN 61508:2010 (SIL 3) |
| Weight | approx. 100 g |
| Protection Rating | IP20 |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 24Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL6904” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.