Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP3752-0000
The EPP3752-0000 EtherCAT P Box has two internal 3-axis accelerometers with 10 bits and a selectable measuring range of ±2 g, ±4 g, ±8 g and ±16 g. The sampling frequency is 1 Hz to 5 kHz. Possible ap…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP3752-0000 EtherCAT P Box has two internal 3-axis accelerometers with 10 bits and a selectable measuring range of ±2 g, ±4 g, ±8 g and ±16 g. The sampling frequency is 1 Hz to 5 kHz. Possible applications include the recording of vibrations and
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Inputs | 2 x 3 |
| Input Connections | 3-axis accelerometers internally |
| Sensors | ±2…16 g, programmable |
| Resolution | 10 bit (incl. sign) |
| Sampling Rate | 200 Hz…5 kHz |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | – |
| Sensor Supply | from control voltage US |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | extended filter functions, tilt measurement |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP3752-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.