Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP3754-0002
The EPP3754-0002 EtherCAT P Box has four analog multi-functional inputs, which can be parameterized individually and extensively: – voltage measurement: -10…+10 V, 0…10 V – current measurement: ±20 …
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP3754-0002 EtherCAT P Box has four analog multi-functional inputs, which can be parameterized individually and extensively: – voltage measurement: -10…+10 V, 0…10 V – current measurement: ±20 mA, 4…20 mA, 0…20 mA – resistance measurement
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Inputs | 4 |
| Input Connections | M12 x 1, 5-pin, A-coded |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | no |
| Current Consumption From Us | ~ 120 mA |
| Weight | approx. 200 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Conversion Time | ~ 5 ms |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Signal Range | Nominal | -20 mA/0/+4…+20 mA |
| Common Mode Voltage Ucm | max. 12 V |
| Internal Resistance | ~ 1 MΩ |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% (relative to full scale value) |
| Input Filter | configurable |
| Ground Reference | differential |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 180 mA per channel, short-circuit proof |
| Signal Type | Ω |
| Sensor Types | resistance (20 Ω…4 kΩ) |
| Measuring Range | -200…+850 °C (Pt sensors); Pt100 default setting |
| Special Features | compensation for the cold junction |
| Connection Method | 2-, 3-, 4-wire |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP3754-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.