Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP3744-1041
The EPP3744-1041 EtherCAT P Box, equipped with six digital inputs, two digital outputs and four pressure inputs, acquires these signals and transmits them – electrically isolated – to the controller….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP3744-1041 EtherCAT P Box, equipped with six digital inputs, two digital outputs and four pressure inputs, acquires these signals and transmits them – electrically isolated – to the controller. The signal status is indicated by LEDs; the digital
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Inputs | 4 x pressure, 6 x digital |
| Number Of Outputs | 2 x digital |
| Connection Method | digital signals: 4-pin M8; pressure measurement: 6 mm fitting |
| Conversion Time | ~ 3.5 ms |
| Resolution | 1 mbar per digit |
| Signal Type | air pressure |
| Measuring Range | 0…7 bar (0…100 psi)/ -7…7 bar (-100…100 psi) |
| Measurement Error/Uncertainty | 3% |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | yes |
| Input Filter | 10 µs (for digital inputs) |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Max. Output Current | 0.5 A per channel, individually short-circuit proof |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Short Circuit Current | typ. 1.5 A |
| Sensor Supply | from load supply voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | direct pressure measuring at the machine |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP3744-1041” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.