Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP3356-0022
The EPP3356-0022 EtherCAT P Box module allows direct connection of a resistance bridge (strain gauge) or load cell in a 4-wire terminating system. The ratio of the UD bridge voltage to the UREF supply…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP3356-0022 EtherCAT P Box module allows direct connection of a resistance bridge (strain gauge) or load cell in a 4-wire terminating system. The ratio of the UD bridge voltage to the UREF supply voltage is determined with high precision in the
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Inputs | 2, for 1 resistor bridge in full bridge technology |
| Input Connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Conversion Time | 0.1…250 ms, configurable, max. 10,000 samples/s |
| Resolution | 24 bit, 32 bit presentation |
| Signal Type | resistor bridge, strain gauge |
| Internal Resistance | > 200 kΩ (UREF), > 1 MΩ (UD) |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.01% for the calculated load value in relation to the final load value with a 10 V feed and 20 mV bridge voltage (hence nominal strain gauge characteristic value of 2 mV/V), self-calibration active, 50 Hz filter active |
| Input Filter Limit Frequency | 10 kHz low pass (-3 dB) |
| Conversion Rate | 10,000…4 samples/s (0.1…250 ms conversion time) |
| Nominal Voltage | 24 V (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | yes |
| Sensor Supply | 10 V (supplied from UP) |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Supported Nominal Sensitivity | all, parameter resolution: 0.01 µV/V; recommended: 0.5…2.5 mV/V |
| Special Features | self-calibration, quadruple averager, dynamic filters, fast data sampling, parallel connection |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP3356-0022” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.