Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP3504-0023
The EPP3504-0023 EtherCAT P Box is designed for the evaluation of measuring bridges in full-bridge, half-bridge and quarter-bridge configuration. It also supports the potentiometer, Pt1000 (RTD) and ±…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP3504-0023 EtherCAT P Box is designed for the evaluation of measuring bridges in full-bridge, half-bridge and quarter-bridge configuration. It also supports the potentiometer, Pt1000 (RTD) and ±10 V measuring ranges. It is derived from the ELM3504
Specification
| Strain Gauge | quarter bridge (1000/350/120 Ω), half bridge (±16/8/4/2 mV/V), full bridge (±32/8/4/2 mV/V), internal bridge completion and supply adjustable 0…5 V (2-/3-/4-/5-/6-wire connection), shunt calibration |
|---|---|
| Voltage Measurement | ±10 V, ±80 mV, 0…10 V |
| Potentiometer Measurement | potentiometer ≥ 1 kΩ, supply integrated and adjustable 0…5 V |
| Temperature Measurement (Rtd) | Pt1000 |
| Protocol | EtherCAT |
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Technology | resistor bridge, strain gauge |
| Number Of Channels | 4 |
| Input Connections | connector with spring-loaded system |
| Connection Method | 2-/3-/4-/5-/6-wire |
| Connection Type | push-in, service plug 6-pin |
| Max. Sampling Rate | max. 100 µs/10 ksps (per channel, simultaneously) |
| Oversampling Factor | n = 1…100 selectable (max. 10 ksamples/s) |
| Resolution | 24 bit (incl. sign) |
| Signal Type | differential |
| Internal Resistance | > 4 MΩ |
| Measurement Error/Uncertainty | typ. ±1000 ppm/±0.1% in some measuring ranges, relative to the respective full scale value, see documentation |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Temperature Coefficient | up to typ. 1 ppm/K in some measuring ranges, see documentation |
| Functional Diagnostics | yes |
| Connection Diagnostics | broken wire/short circuit |
| Distributed Clocks | yes, accuracy 1 µs |
| Current Consumption From Us | typ. 150 mA |
| Current Consumption From Up | none (only diagnostics LED, sensors are supplied from Us) |
| Electrical Isolation Channel/Channel | no |
| Electrical Isolation Channel/Bus | 707 V DC (type test) |
| Electrical Isolation Channel/Sgnd | 707 V DC (type test) |
| Thermal Dissipation | typ. 3 W |
| Special Features | ExtendedRange 107%, free numeric filter, TrueRMS, integrator/differentiator, non-linear scaling, PeakHold |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable conforms to EN 60529 (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP3504-0023” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.