Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP3314-0002
The EPP3314-0002 EtherCAT P Box with analog inputs permits four thermocouples to be directly connected. The module’s circuit can operate thermocouple sensors using the 2-wire technique. Linearization…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP3314-0002 EtherCAT P Box with analog inputs permits four thermocouples to be directly connected. The module’s circuit can operate thermocouple sensors using the 2-wire technique. Linearization over the full temperature range is realized with the
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Inputs | 4 |
| Connection Method | M12 socket, 2-wire connection for thermocouple |
| Conversion Time | approx. 2.5 s up to 20 ms, depending on configuration and filter setting, see documentation, default: approx. 250 ms |
| Voltage Measurement | ±30/±60/±75 mV |
| Resolution | 16 bit, representation adjustable: 0.1/0.01°C or 1/2/4 µV per digit |
| Sensor Types | types B, C, E, J, K, L, N, R, S, T, U (default setting type K), mV measurement |
| Signal Type | thermocouple |
| Measuring Range | depending on sensor type; preset value is type K, -100…+1370°C |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% for type K (relative to full scale value; further types see documentation) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | – |
| Input Filter | 5 variations, configurable |
| Sensor Supply | – |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | open-circuit recognition |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP3314-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.