Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP3204-0002
The EPP3204-0002 EtherCAT P Box with analog inputs allows resistance sensors to be connected directly. The module’s circuitry can operate the sensors using 2-, 3- or 4-wire connection techniques. Line…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP3204-0002 EtherCAT P Box with analog inputs allows resistance sensors to be connected directly. The module’s circuitry can operate the sensors using 2-, 3- or 4-wire connection techniques. Linearization over the full temperature range is realized
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Inputs | 4 |
| Connection Method | M12 socket for 2-, 3- and 4-wire connections, presetting: 2-wire |
| Conversion Time | 800 ms up to 2 ms, see documentation, default: approx. 85 ms |
| Resolution | 0.1°C per digit |
| Sensor Types | Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni120, Ni1000, resistance measurement (e.g. potentiometer, 10 Ω…1.2/4 kΩ) |
| Signal Type | Pt100 |
| Measuring Range | -200…+850°C (Pt sensors); -60…+250°C (Ni sensors) |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.5°C (Pt sensors in 4-wire connection) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | – |
| Measuring Current | typ. 0.5 mA |
| Input Filter | 5 variations, configurable |
| Sensor Supply | – |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | open-circuit recognition |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP3204-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.