Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP3184-0802
The EPP3184-0802 EtherCAT P Box allows the direct connection of HART-capable field devices. It supplies measuring transducers located in the field and transmits their analog measuring signals electric…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP3184-0802 EtherCAT P Box allows the direct connection of HART-capable field devices. It supplies measuring transducers located in the field and transmits their analog measuring signals electrically isolated to the automation device. Overload and
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Inputs | 4 (single-ended) |
| Input Connections | M12 x 1, 5-pin, a-coded |
| Resolution | 16 bit (incl. sign) |
| Signal Type | 4…20 mA |
| Internal Resistance | typ. 250 Ω |
| Measurement Error/Uncertainty | ±0.3% (relative to full scale value) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | yes |
| Input Filter | configurable |
| Specification | HART (version 7) |
| Sensor Supply | from load supply voltage UP |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | standard and compact process image, activatable FIR/IIR filters, limit value monitoring, NE43 NAMUR |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP3184-0802” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.