Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP1111-0000
The EPP1111 EtherCAT P Box has three decimal ID switches for assigning an ID to a group of EtherCAT components. This group can be present in any position in the EtherCAT P network, as a result of whic…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP1111 EtherCAT P Box has three decimal ID switches for assigning an ID to a group of EtherCAT components. This group can be present in any position in the EtherCAT P network, as a result of which variable topologies and Hot Connect groups can be
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Task Within Ethercat System | identification of any EtherCAT group in the EtherCAT network |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | – |
| Data Transfer Medium | EtherCAT cable |
| Distance Between Stations | 100 m (100BASE-TX) |
| Data Transfer Rates | 100 Mbit/s |
| Configuration | not required |
| Power Supply | 24 V DC |
| Sensor Supply | – |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP1111-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.