Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP1258-0001
The EPP1258-0001 EtherCAT P Box with digital inputs acquires fast binary control signals from the process level and transmits them, electrically isolated, to the controller. The signals 0 and 1 are fu…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP1258-0001 EtherCAT P Box with digital inputs acquires fast binary control signals from the process level and transmits them, electrically isolated, to the controller. The signals 0 and 1 are furnished with a timestamp that shows the time of the
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Specification | EN 61131-2, type 1/3 |
| Number Of Inputs | 8, 2 with timestamp |
| Input Connections | M8 x 1, 3-pin, a-coded |
| Nominal Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 10 µs |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (similar to EN 61131-2, type 3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (similar to EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (similar to EN 61131-2, type 3) |
| Distributed Clocks | yes |
| Distributed Clock Precision | 100 ns (channel 0/1) |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Resolution Timestamp | 1 ns (channel 0/1) |
| Precision Of Timestamp | 10 ns (+ input delay) (channel 0/1) |
| Current Consumption From Us | typ. 100 mA |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | timestamp, latch last edge |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP1258-0001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.