Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EPP1098-0001
The EPP1098-0001 EtherCAT P Box with digital inputs acquires the binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the controller. The state of the…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EPP1098-0001 EtherCAT P Box with digital inputs acquires the binary control signals from the process level and transmits them, in an electrically isolated form, to the controller. The state of the signals is indicated by light emitting diodes. The
Specification
| Specification | ground switching |
|---|---|
| Nominal Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Input Filter | 10 µs |
| “0” Signal Voltage | 11…30 V |
| “1” Signal Voltage | 0…7 V |
| Input Current | typ. 3 mA |
| Sensor Supply | from control voltage, max. 0.5 A, short-circuit proof in total |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Protocol | EtherCAT |
| Bus Interface | 2 x M8 socket, P-coded, shielded |
| Number Of Inputs | 8 |
| Input Connections | M8 x 1, 3-pin, a-coded |
| Distributed Clocks | – |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Current Consumption From Us | 120 mA |
| Weight | approx. 165 g |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL (in preparation) |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EPP1098-0001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.