Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP8601-0022
The EP8601-0022 EtherCAT Box offers a combination of different inputs and outputs and nine different signal types. In addition to the digital inputs and outputs, there is also one analog input and one…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP8601-0022 EtherCAT Box offers a combination of different inputs and outputs and nine different signal types. In addition to the digital inputs and outputs, there is also one analog input and one analog output which are configurable as a current or
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Input Filter | configurable (1 µs, 0.1 ms, 0.5 ms, 1 ms, 3 ms, 10 ms, 20 ms) |
| Connection Method | M12, screw type |
| Sensor Supply | from control voltage US |
| Actuator Supply | from the auxiliary voltage UP |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Connection Technology | PWM output, push-pull outputs |
| Specification | EN 61131-2, type 1, “0”: 5 V DC, “1”: > 11 V DC, typ. 3 mA |
| Number Of Counters | max. 1 |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| “0” Signal Voltage | -3…+5 V (EN 61131-2, type 3) |
| “1” Signal Voltage | 11…30 V (EN 61131-2, type 3) |
| Input Current | typ. 3 mA (EN 61131-2, type 1/3) |
| Counting Frequency | max. 100 kHz |
| Counter Depth | 32 bit |
| Special Features | U/I parameterizable, ExtendedRange, standard and compact process image, FIR/IIR filter activatable |
| Technology | incremental encoder interface, HTL 24 V DC |
| Number Of Channels | 1 |
| Encoder Connection | 1 x A, B: 24 V DC, single-ended connection, EN 61131-2, type 1, “0”: 5 V DC, “1”: > 11 V DC, typ. 3 mA |
| Additional Inputs | latch/gate input, 24 V DC |
| Counter | 32 bit |
| Limit Frequency | 400,000 increments/s (with 4-fold evaluation), corresponding to 100 kHz |
| Quadrature Decoder | 4-fold evaluation |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Max. Output Current | 0.5 A (short-circuit proof) per channel |
| Short Circuit Current | typ. 2 A |
| Reverse Voltage Protection | yes |
| Breaking Energy | 150 mJ/channel |
| Base Frequency | 20 Hz…25 kHz |
| Duty Factor | 0…100% (pulse duration TON > 750 ns, pause duration TOFF > 500 ns) |
| Resolution | 12 bit (16 bit presentation incl. sign) |
| Number Of Inputs | 1 |
| Conversion Time | ~ 500 µs |
| Signal Type | single-ended |
| Internal Resistance | voltage input: > 200 kΩ current input: 33 Ω typ. |
| Measuring Range, Nominal | -10/0…+10 V, 0/+4…+20 mA |
| Measuring Range, Technical | -10.73…+10.73 V, 0…+21.47 mA |
| Input Filter Limit Frequency | 1 kHz |
| Dielectric Strength | max. 30 V (voltage and current measurement) |
| Load | voltage output: > 5 kΩ (short-circuit-proof) current output: 350 Ω (short-circuit-proof) |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP8601-0022” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.