Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP8309-1022
The EtherCAT Box has various inputs and outputs: eight digital inputs/outputs, two digital tacho inputs, two analog inputs, one analog output and a 1.2 A PWMi output. The current signals have 12-bit r…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EtherCAT Box has various inputs and outputs: eight digital inputs/outputs, two digital tacho inputs, two analog inputs, one analog output and a 1.2 A PWMi output. The current signals have 12-bit resolution. The tacho outputs supply a speed-dependent
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Number Of Channels | 8 digital inputs or outputs (6…13) |
| Input Filter | 3 ms |
| Limit Frequency | 2.5 kHz |
| Connection Method | M12, screw type |
| Number Of Analog Inputs | 2, single-ended, 12 bit, 0/4…20 mA (0/2) |
| Number Of Analog Outputs | 1, single-ended, 12 bit, 0/4…20 mA (15) |
| Number Of Pwmi Outputs | 1 x 1.2 A, max. 30 kHz (14) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Measurement Error/Uncertainty | input: 0.3%, output: 0.1% (each relative to full scale value) |
| Sensor Supply | from control voltage US |
| Actuator Supply | from the auxiliary voltage UP |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | multi-functional I/O box for universal use |
| Weight | approx. 250 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP8309-1022” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.