Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP9128-0021
Line, tree or star: EtherCAT supports virtually any topologies, which can also be directly branched in the field using the EtherCAT Box modules. If several junctions are required at one point in the s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Line, tree or star: EtherCAT supports virtually any topologies, which can also be directly branched in the field using the EtherCAT Box modules. If several junctions are required at one point in the star topology, an EtherCAT junction can be used to
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 8 x M8, shielded |
| Task Within Ethercat System | coupling of EtherCAT junctions |
| Connection Method | M8 socket, 4-pin |
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Distance Between Stations | max. 100 m (100BASE-TX) |
| Delay | approx. 1 µs per port |
| Data Transfer Rates | 100 Mbit/s |
| Configuration | not required |
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Current Consumption 24 V Dc | approx. 150 mA |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP9128-0021” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.