Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP6080-0000
The EP6080-0000 EtherCAT memory box module offers 128 kBytes of non-volatile memory (NOVRAM). This box module can be used to store and read parameters and recipes. Part of the memory can also be used…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP6080-0000 EtherCAT memory box module offers 128 kBytes of non-volatile memory (NOVRAM). This box module can be used to store and read parameters and recipes. Part of the memory can also be used for cyclic storage of machine data, such as operating
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8, shielded |
| Technology | EtherCAT memory box |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | – |
| Memory | 128 kbyte NOVRAM |
| Max. Usable Memory, Cyclic Access | 1280 byte |
| Max. Usable Memory, Acyclic Access | up to 128 kbyte in max. 8190 byte sized objects, depending on variable structure |
| Number Of Write/Read | arbitrary |
| Current Consumption From Us | typ. 120 mA |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Weight | approx. 165 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/67/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP6080-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.