Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP6070-0060
TwinCAT 3.1 offers an option to manage TwinCAT software licenses directly in distributed systems via the IP67-protected EP6070-0060 EtherCAT Box module. The EP6070-0060 embodies the hardware license k…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
TwinCAT 3.1 offers an option to manage TwinCAT software licenses directly in distributed systems via the IP67-protected EP6070-0060 EtherCAT Box module. The EP6070-0060 embodies the hardware license key in the modular EtherCAT I/O system. Data transfer
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Task Within Ethercat System | transfer of license information via EtherCAT |
| Technology | EtherCAT license key module |
| Nominal Voltage | 24 V (-15%/+20%) |
| Distributed Clocks | – |
| Current Consumption From Us | typ. 120 mA |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Special Features | transmission of license information via EtherCAT |
| Weight | approx. 95 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 86 mm x 22 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP6070-0060” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.