Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP6090-0000
The EP6090-0000 display box has an illuminated, low-reflection LC display with two lines of 16 characters. It can be used, for example, for displaying status messages or diagnostic information. A non-…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP6090-0000 display box has an illuminated, low-reflection LC display with two lines of 16 characters. It can be used, for example, for displaying status messages or diagnostic information. A non-resettable operating hours counter is integrated and
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Technology | EtherCAT display box |
| Switch Inputs | navigation switch: up, down, left, right, OK |
| Display | LC display, 2 x 16 characters (> 16 characters = scrolling text mode), switchable backlight |
| Special Characters | 2 characters (5 x 8 pixel matrix) |
| Operating Hours Counter | 32 bit overflow after 136 years (no reset possible), secure data storage > 100 years (@15 minutes writing interval), accuracy: ±50 ppm |
| Time Measuring | 4 x 32 bit second counter (reset possible) |
| Counter | 4 x 32 bit counter (reset possible) |
| Storage Interval | manually/automatically every 15 minutes |
| Distributed Clocks | – |
| Current Consumption From Us | typ. 130 mA + sensor supply |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Weight | approx. 230 g |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 60 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3; 2 fixing holes 4.5 mm diameter for M4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP6090-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.