Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff EP5151-0002
The EP5151-0002 EtherCAT Box is an interface for the direct connection of 24 V single ended signals. Two additional 24 V digital inputs are available for storing, locking and setting the counter readi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The EP5151-0002 EtherCAT Box is an interface for the direct connection of 24 V single ended signals. Two additional 24 V digital inputs are available for storing, locking and setting the counter reading. The error message output of an encoder can be
Specification
| Protocol | EtherCAT |
|---|---|
| Bus Interface | 2 x M8 socket, 4-pin, a-coded, shielded |
| Connection Technology | M12 socket, 8-pin |
| Encoder Type | incremental encoder |
| Number Of Channels | 1 |
| Encoder Connection | 1 x A, B, C: 24 V DC, single-ended connection, EN 61131-2, type 1, “0”: 5 V DC, “1”: > 15 V DC, typ. 5 mA |
| Encoder Operating Voltage | 24 V DC/0.5 A (generated from US) |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Encoder Output Current | 0.5 A |
| Input Signal | 24 V DC, single-ended |
| Counter | 1 x 16/32 bit switchable |
| Limit Frequency | 400,000 increments/s (with 4-fold evaluation), corresponding to 100 kHz |
| Quadrature Decoder | 4-fold evaluation |
| Zero Pulse Latch | 1 x 16/32 bit switchable |
| Commands | read, set, enable |
| Distributed Clocks | yes |
| Power Supply Connection | feed: 1 x M8 male socket, 4-pin, a-coded; downstream connection: 1 x M8 female socket, 4-pin, a-coded |
| Current Consumption From Us | typ. 130 mA + sensor supply |
| Electrical Isolation | 500 V |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP65/66/67 (conforms to EN 60529)/variable |
| Dimensions (W X H X D) | 30 mm x 126 mm x 26.5 mm |
| Material | PA6 (polyamide) |
| Installation | 2 fixing holes 3.5 mm diameter for M3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff EP5151-0002” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.